Comp Results

Youth

1. Noah Schrooten 2465   Prize: Vertical Endeavors 1 Year Membership
2. Nico Schembri 1783   Prize: Patagonia Atom Sling Backpack
3. Kelila Richmond 1311   Prize: Petzl Tikka
4. Savanna Holden 1311   Prize: Black Diamond Moji Lantern
5. Ava Rinkleff 1195
6. Kaitlyn Whalen 1195
7. Isabel Gliniecki 1179
8. Bella Wiltsie 1148
9. Lauren Weigel 1037
10. Anya Liedtke-Quick 997
11. Evelyn Snellman 862
12. Tyler Willoughby 849
13. Paige Wiltsie

 

Beginner Female

1. Ragan Weigel 1010   Prize: Vertical Endeavors 3 Month Membership
2. Jessica Schultz 965   Prize: Black Diamond Gridlock Screwgate
3. Belle Schembri 730   Prize: Patagonia Trucker Hat – Navy Blue
4. Ellen Bonacci 696
5. Amelia Phommady 313

 

Beginner Male

1. Kirk Pearson 1311   Prize: Vertical Endeavors 3 Month Membership
2. Ryan Marhula 653   Prize: Black Diamond Gridlock Screwgate

 

Intermediate Female

1. Krista Swanson 1931   Prize: Patagonia Blackhold Cube Bag – Gray
2. Stephanie Hall 1804   Prize: Trailfitters Gift Card
3. Lauren Harvey 1620   Prize: Black Diamond Moji Lantern
4. Mackenzie Lemon 1444
5. Emily Dong 1376
6. Patricia Morel 1357
7. Emily Mandarino 1357
8. Sarah Howe 1347
9. Krista Mathes 1334
10. Morgan Binsfield 1334
11. Sydney Binsfield 1311
12. Alice Verlinden 1311
13. Annalisa Dietz 1249
14. Sierra Koethe 1241
15. Emily Balder 1138
16. Sophia Spear 1084
17. Cassie Sherman 1068
18. taylor Jacobson 919
19. Hannah Figgins 868
20. Brooke Doughty 742
21. Tori Ward 416

 

Intermediate Male

1. Sean Clark 2485   Prize: Patagonia Blackhole Cube Bag
2. Sean Gottesleben 2406   Prize: Trailfitters Gift Card
3. Alex Cole 2153   Prize: Black Diamond Moji Lantern
4. Sam Taggart 1968
5. Malik Alwan 1968
6. Matthew Santo 1904
7. Dan Carland 1783
8. Bradley Zwagerman 1426
9. Niklas Oltmanns 1424
10. Nick McGillivray 1376
11. Nick Cherekos 1334
12. David Hernandez 1315
13. Wyatt Arch 1311
14. Samuel Javaherian 1311
15. Ryne Siebert 1249
16. Cory Larson 1096
17. Jake Torch 1053
18. Eric Conniff 874
19. Skip Varley 853

 

Advanced Female

1. Allison Granos 4959*   Prize: The Duluth Experience Free Kayak Tour
2. Mei Bryn Swanson 3957*   Prize: Black Diamond Cosmo Headlamp – Plum
3. Angie Jacobsen 3068*   Prize: Black Diamond Trucker Hat – Olive
4. Ahna Webster 1947
5. Katrina Marquardt 1808
6. Beth Peterson 1804
7. Sydney Van Moer 1646
8. Claire Taubman 1625
9. Hannah Elde 1592
10. Gabby Morrow 1311
11. Erin Hammes 1261
12. Rylee Melius 1150

*Finals Routes were worth 3000 for 1st, 2000 for 2nd, and 1000 for 3rd

Advanced Male

1. Noah Young 6314*   Prize: The Duluth Experience Free Kayak Tour
2. Tanner Call 5237*   Prize: Black Diamond Cosmo Headlamp – Gray
3. Mark Jeneson 4775*   Prize: Black Diamond Trucker Hat – Gray
4. Chris Wilkerson 2722
5. Anthony Ducosin 2526
6. Clint Campbell 2360
7. Mason Wiediger 2360
8. Neil Caron 2301
9. Tate Schrantz 2255
10. Sam Wallenfelt 2169
11. Augie Angradi 2095
12. Noah Holden 1943
13. Phillip Burton 1926
14. Bill Snellman 1851
15. Scott Willoughby 1606
16. Derek Paulsen 1571
17. Paul Vaynshenk 1346
18. Zach Chase 1346
19. Drew Strombeck 1281
20. James Golike 1270
21. Brady Walter 1230
22. August Horstman 865
23. Slabomir Tcatch 645
24. John Thomas

*Finals Routes were worth 3000 for 1st, 2000 for 2nd, and 1000 for 3rd

Open

1. Coulter Holden 6837*   Prize: Duluth Pack Mittens – Small
2. Cedar Holden 5541*  Prize: Duluth Pack Laptop Bag
3. Carly Cavalier 4605*   Prize: Black Diamond Cosmo Headlamp – Grass
4. Bob Kryzer 4499   Prize: Trailfitters Gift Card
5. Simon Puder 1414

*Finals Routes were worth 3000 for 1st, 2000 for 2nd, and 1000 for 3rd